„Budynki nie są już tylko czterema ścianami i dachem”

Wrz 14 2018

„Budynki nie są już tylko czterema ścianami i dachem”

Jakie są najnowsze trendy na rynku nieruchomości? Czy technologie to nieunikniona przyszłość branży? W jaki sposób technologie wspomagają proces rewitalizacji i modernizacji? Zapytaliśmy o to Macieja Czajkę, Business Development Managera w firmie Honeywell – Partnera merytorycznego tegorocznej edycji konferencji „ Drugie Zycie Budynków. Polska i CEE”.

 

Czy innowacje i nowe technologie to nieunikniona przyszłość branży nieruchomości?

 

Podobnie jak w każdej innej branży, również w sektorze nieruchomości zachodzą istotne zmiany, wywołane przez pojawiające się technologie, zmieniające się warunki rynkowe i zachowania konsumentów. Technologie, które były obecne 10 lat temu, są albo przestarzałe, albo w niektórych przypadkach już nieistotne, ponieważ prowadzimy życie związane z technologiami bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.

 

Coraz więcej budynków staje się tzw. Inteligentnymi budynkami. Jakie są najnowsze rozwiązania i trendy na rynku?

 

Internet przedmiotów (IoT) i zwiększona komunikacja zasadniczo zmieniają to, czym są budynki i co mogą zrobić. Budynki nie są już tylko czterema ścianami i dachem. Dzięki IoT i komunikacji, budynki mogą być aktywami organizacyjnymi i przynosić wymierne korzyści. Organizacje mogą oddać swoje budynki do użytku, jeśli posiadają odpowiednie technologie. Przestrzeń w budynkach ma ogromne możliwości, ale kluczem do tego jest wiedza, kiedy, gdzie i jak korzystać z tej komunikacji.
W świecie IoT inteligentne budynki wykorzystują technologie internetowe do zarządzania ciepłem, oświetleniem, wentylacją, windami i innymi systemami. Najnowsze inteligentne technologie zwiększają wgląd i kontrolę budynków, a także zapewniają użytkownikom lepsze, bardziej spersonalizowane doświadczenia. Jesteśmy świadkami rosnącego zapotrzebowania klientów na rozwiązania wspierające efektywność energetyczną, np. minimalizujące zużycie energii w pomieszczeniach, w których nie ma ludzi, lub nowoczesne algorytmy sterowania urządzeniami o wysokim zapotrzebowaniu na energię, rozwiązania zwiększające komfort użytkowania budynku – zarówno dla najemców, jak i właścicieli, oraz poprawiające efektywność budynku.

 

Jakie korzyści płyną z zastosowania nowych technologii w budynkach?

 

Każda grupa: właściciel, zarządca, użytkownik budynku korzysta z możliwości oferowanych przez połączone technologie w budynkach. Obserwujemy trzy główne obszary tych korzyści: oszczędność energii, precyzyjne zapewnienie komfortu w miejscu i czasie oraz poprawa bezpieczeństwa cybernetycznego.
Zwracając się do chmury, zarządca budynku może szybko rozpoznać wszelkie nieprawidłowości w swoim obiekcie oraz poprawić wydajność urządzeń HVAC poprzez zastosowanie zasad optymalizacji wartości nastaw i harmonogramów w oparciu o zajętość. Zużycie energii może zostać drastycznie zredukowane, a żywotność instalacji zwiększona.

Co więcej, mapowanie ciepła sprzyja identyfikacji obszarów budynku, które nie są użytkowane, takich jak np. sale konferencyjne. W tym przypadku ekipa sprzątająca nie musiałaby zajmować się tym obszarem, optymalizując w ten sposób wydajność siły roboczej i całkowite koszty działalności.
Ponadto integracja aplikacji mobilnych z kontrolą dostępu zwiększa poziom bezpieczeństwa oraz umożliwia pracownikom płynniejsze poruszanie się po obiekcie.

 

Czy nowe technologie mają także zastosowanie w zrewitalizowanych budynkach?

 

Zdecydowanie tak. W obiektach historycznych czy takich, gdzie jest nadzór konserwatora zabytków nasze rozwiązania bezprzewodowe minimalizują ingerencję instalacji w tkankę budynku. Możemy śmiało powiedzieć, że technologie BEMS nadają budynkom drugie życie, bardziej efektywne pod względem energetycznym, nastawione na komfort i wygodę użytkowania.

 

Dołączyliście Państwo do grona partnerów merytorycznych konferencji , czego się Państwo po niej spodziewacie?

 

Konferencja w 2017 roku okazała się ogromnym sukcesem, zapewniając doskonałą platformę do wymiany doświadczeń, interakcji i tworzenia sieci kontaktów w branży budowlanej.

Honeywell, jako światowy lider w zakresie zintegrowanych technologii budynkowych, utrzymuje pozycję lidera w Polsce, oferując najszerszy wachlarz technologii automatyki budynkowej, rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej, zapewniających bezpieczeństwo, efektywność energetyczną, produktywność i wydajność. Nasze produkty i technologie działają w ponad 10 milionach budynków na całym świecie. Cieszymy się, że możemy uczestniczyć w drugiej edycji konferencji, aby podzielić się naszym doświadczeniem w zakresie idei Połączonego Budynku i stosowania technologii zintegrowanego systemu zarządzania budynkiem dla obiektów modernizowanych. Jest to idealne wydarzenie, aby nadążyć za najnowszymi osiągnięciami w branży oraz informacjami o nowych produktach i technologiach wprowadzanych na rynek.

 

 

0 Comments
Share Post
bluevine
anna.kruszewska@bluevine.pl
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.