Nowe życie Pałacu Zamoyskich w Zamościu.

Lis 26 2018

Nowe życie Pałacu Zamoyskich w Zamościu.

Centrum konferencyjno – hotelowe na 600 osób wraz z częścią przeznaczoną na SPA & Wellness oraz basenem w dawnym Pałacu Zamoyskich w Zamościu? Dlaczego nie. Takie zamiary co do zagospodarowania budynku przy ul. Akademickiej, mają władze miasta.
W dawnej rezydencji ordynackiej przez przeszło sto lat aż do końca ubiegłego roku mieściły się sądowe biura i sale rozpraw. Obecnie zabytkowy gmach stoi pusty, czekając na nowego właściciela, który przez nadanie mu nowych funkcji, nada mu nowe życie. Władze miasta zgodnie ze strategią rozwoju regionu w kontekście turystyki medycznej i prozdrowotnej szukają inwestora, który zaadaptuje Pałac na luksusowy hotel z 600 miejscami noclegowych wraz z częścią konferencyjną oraz ze SPA. Miasto jest już po rozmowach z konserwatorem zabytków, który zgodził się żeby zadaszyć dziedziniec Pałacu i zrobić tam basen oraz całą strefę obsługi spa & wellness.

Prowadzenia prac budowlanych na nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków niesie za sobą wiele wyzwań. Na początek konieczne jest uzyskanie pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków, a rozbiórka obiektów znajdujących się na takich nie- ruchomościach wymaga zgody Generalnego Konserwatora Zabytków. Uzgodnienia na linii inwestorzy – konserwator zabytków często są trudne, bowiem pomimo tego, że łączą ich wspólne cele kierują się odmiennymi przesłankami. Konserwatorzy wskazują, że do wniosków o wydanie zaleceń załączane są zbyt ogólne koncepcje, że niewielu inwestorów decyduje się na przygotowanie kwerendy oraz, że inwestorzy traktują konieczność uzyskania pozwolenia konserwatorskiego wyłącznie jako dodatkową formalność i nie zależy im na zachowaniu substancji budynku i detali architektonicznych. Z kolei inwestorzy twierdzą, że konserwatorzy są za bardzo skoncentrowani na chęci idealnego odtworzenia stanu historycznego, w tym poprzednich funkcji obiektów, brakuje im długoterminowego spojrzenia na przyszłe używanie konkretnego obiektu i uwzględnienia interesu inwestorów. Dodatkowo inwestorzy podkreślają, że współpraca z konserwatorem nie zawsze jest sprawnym i odpowiednio koordynowanym procesem, co z kolei odpierane jest argumentem konserwatorów, że po stronie inwestorów często brakuje osób dobrze przygotowanych merytorycznie. Na szczęście, pomimo szeregu wyzwań, inwestorzy nie poddają się i wciąż z pasją i uporem nadają nowe funkcje obiektom historycznym, przywracając je do życia. Trzymamy kciuki za Pałac Zamoyskich, żeby znalazł inwestora, patrzącego w przyszłość ale jednocześnie nie zamykającego oczu na historię. O nowym przeznaczeniu tego obiektu, a także o kilkunastu innych rozmawiać będziemy podczas koktajlu Drugie Życie Budynków, już w najbliższy czwartek. Gorąco zapraszamy.

0 Comments
Share Post
bluevine
anna.kruszewska@bluevine.pl
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.